poniedziałek, 25 maja 2015

Historia skoków tandemowych

Pierwsze wzmianki dotyczące spadochroniarstwa sięgają czasów Leonarda da Vinci, który zaprojektował pierwszy spadochron zbliżony wielkością do współczesnego spadochronu, jednak projekt ten doczekał się realizacji dopiero we współczesności.

skoki spadochronoweDokonał tego pewien szwajcar, który zastosował się dokładnie do wskazówek wielkiego włoskiego mistrza i wynalazcy i udało mu się bez szwanku wylądować.

Wcześniej inni naukowcy próbowali także swoich sił w tej bardzo ciekawej branży.
Jednym z nich był  Jean Pierre Blanchard, który w  1785 roku skonstruował pierwszy spadochron o sztywnej konstrukcji, ale za to od razu gotowy do użycia, z powodu awarii balonu na wysokości 1000 metrów, był zmuszony z niego skorzystać, był pierwszą osobą, która uratowała się dzięki temu wynalazkowi. Wcześniej testował swój wynalazek na psach.

W trakcie II Wojny Światowej ustalono kilka zasadniczych typów spadochronów: "Irvin" - okrągły, Spadochron Hoffamana - amerykański trójkątny, Spadochron Łobanowa - radziecki kwadratowy, "Salvator" - włoski, "Nanaka" - japoński. Po II Wojnie Światowej nie zaprzestano poszukiwania dalszych rozwiązań technicznych spadochronów osobowych


Jeżeli chodzi o skoki spadochronowe w tandemie - to pierwszego takiego skoku dokonał ojciec z synem w Stanach Zjednoczonych. Ojciec - skoczek spadochronowy nie potrafił odmówić swojemu synowi przyjemności skoków spadochronowych, dlatego skonstruował specjalną uprząż, którą doszył do swojej uprzęży i tak wspólnie z synem udało im się bezpiecznie wylądować.

Pomysł ten szybko podchwyciło wojsko do skoków z cywilami.
Współcześnie skoki tandemowe zyskują popularność wśród amatorów sportów ekstremalnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz